Feminist YaşamYazılarımız

Şiddeti hissedebilir misin? – Yağmur Berber

“Şiddet”, bu kelimeyi çok fazla duyar olduk. Haberlerde, çevremizde sürekli müthiş bir hızla atarak yayılan… Ama ben şunu merak ediyorum, acaba gerçekten şiddet nedir biliyor muyuz?

Sözlük anlamı ile şiddet; bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik yönden zarar görmesiyle ya da acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranıştır.

Birçok birey de hemen hemen bu şekilde tanımlayabilir. Peki ya hisler? Tanımı yapabilen kimseler hissi de tanımlayabilir mi?

Aslında hepimiz kadın, erkek, genç, yaşlı fark etmeden psikolojik şiddete maruz kalıyoruz.

Hatırlayın!

Duyduğunuz bir söz ile öz güveniniz kırıldı, değersiz hissettiniz.

Kıyafetinize karışıldı, kısıtlandınız.

Sokağa çıkmanız istenmedi ya da arkadaşlarınıza sınırlar kondu, özgürlüğünüz keyfi engellendi.

Fiziksel şiddet gördünüz ve anlatmaya utandınız belki de çekindiniz. Güçsüz görünmekten korktunuz. Size bu zulmü yapandan kortunuz.

Partneriniz ile o an istemediğiniz halde sizin değil sadece onun zevki için seks yaptınız, mutlu değildiniz. Onun sizden vazgeçeceğini düşünerek yaptınız.

Yeri geldi ailenizin sizin için çalışıp kazandığı parayı, zorunlu hissedip ona verdiniz ya da sizin paranıza el kondu.

Hakarete uğradınız.

Sevgi adı altında kullanıldınız. Sahiplenilmek sandınız.

Dışlanmamak için kötü ortamlara girdiniz, manipüle edildiniz.

İyi düşünün. Bunları gördünüz, yaşadınız. Belki çok seviyordunuz görmezden geldiniz, belki kurban olmayı kendinize yediremediniz. Anlıyorum çünkü ben de yedirememiştim. Sustum ve her şeye bir kılıf uydurdum. Kendimi suçladım, kendi hatam sandım. Ama benim en büyük hatam sessiz kalmaktı.

Hiçbir şey için geç değil. Özgürüz, bireyiz ve düşüncelerimizi ifade edebilmeliyiz. Öncelikle “ben” demeyi öğrenmeliyiz.

Zaman içerisinde ben de büyüdüm, biraz bencilleştim. Benim iradem ve isteğim dışında kimsenin bana zorla bir şey yaptıramayacağını artık biliyorum. Ama bunları hala yaşayanlar ve sessiz kalanlar var.

 

Şiddet hissedilir. Söylendiği kadar basit altı harf değildir. Geleceğinizi, umutlarınızı, hayallerinizi alır.

 

  Sessiz kalma!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir